top of page
şişe ürün site şişesiz.png
sadece şişe png.png

PROBIOTICS

ARICA

Varroa Paraziti
Amerikan Yavru Çürüklüğü

Avrupa Yavru Çürüklüğü
Kireç & Taş Hastalığı
Nosema Hastalığı
Yavru Yapımının Artması
Bal Veriminin Artması
Bağışıklığın Güçlenmesi
Faydalı Bakterilerin Artması
Zararlı Bakterilerin Etkisiz Hale Gelmesi
Sindirim Sisteminin Düzenlenmesi
Vitamin ve Mineral Takviyesi
Toksin ve Ağır Metallerin Dışarı Atılması
Kovan Hijyeni
pH Seviyesinin Düzenlenmesi
Arıların Körük Kullanmadan Yatıştırılması

ÜRÜN

Ürünün Tanımı:

ARICA PROBIOTICS ticari isimli ürün Muğla Petek firması tarafından Türkiye’de

üretilen arı bakımı ve sağlığı için oldukça yararlı bir üründür. Ürün, organik melas kültürü içeriside yararlı probiyotik etkili mikro organizmalar içeren zararsız, patojen olmayan, GDO ve kimyasal sentetik ürün içermeyen, sıvı formunda bir maddedir. Kullanılan bitkiler insanlar tarafından da baharat veya şifa amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Kullanım Önerileri:

Körük vasıtasıyla çalışmak yerine, kovanda yapılan işlemler esnasında ARICA PROBIOTICS püskürtmeyi tavsiye etmekteyiz. 3,5’lik pH-değerinin temizleyici bir etkisi bulunmaktadır. Patojenik madde ve mikroorganizmalar bu pH derecesinde yaşayamayacağından büyük ölçüde etkisiz hale getirilecektir.

 

Ürünün Etkisi ve Özellikleri:

Ürünün önemi ve etkisi bileşimindeki bitki ekstraktlarından, mayalardan ve özellikle içeriğindeki Laktik Asit Bakterilerinden ileri gelmektedir. Bu bakterinin bütün çeşitleri probiyotik özellikte olup insan ve hayvanların sağlıklı beslenmesinde ve hastalıklara karşı korunmasında gıda endüstrisi tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bakterinin oluşturduğu laktik asit çevre kirliliği nedeniyle arıların bünyesinde biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlamakta ve aşırı miktarda alındığında dahi hiçbir yan etkisinin olmadığı gibi,  arıların  bünyesinde glikoza çevrildiğinden enerji veren bir özelliğe de sahip bulunmaktadır.

ti     Laktik asit bakterileri arı midesinde bol miktarda bulunur. Polen depolama sırasında üzerine laktik asit eklenerek polenin fermente olmasını ve böylece arılar tarafından kolayca hazmedilmesini sağlar. Bu nedenden dolayı petek gözlerinde depolanan ve ‘arı ekmeği’ olarak adlandırılan polen içerisinde bol miktarda laktik asit bulunur. Arıların midesinde bol miktarda bulunduğundan arı sağlığını önemli derecede artıran etmenlerin başında gelmektedir. Ancak akla gelebilecek bir soru arıların bol miktarda salgıladığı bu maddenin neden besinlerle verilmesinin gerektiğidir. Bu konunun açıklanması gerektiğinde bir durumu özetlemekte fayda vardır. Polen kaynaklarının yetersiz olduğu dönemlerde özellikle ilkbahar başlangıcında oransal olarak toplanan polen miktarı yetersiz olduğundan arılar bu dönemde laktik asit fazlasına ihtiyaç duyarlar. Bunun göstergesi de özellikle yavru hastalıklarının (Amerikan ve Avrupa yavru çürüklükleri) bu dönemde hızla artışı gösterilir. Faydalı bakterilerin kullanımıyla laktik asit miktarı artar ve hastalığa direnç gelişir. Böylece erken ilkbaharda ARICA PROMIX ile besleme bir yandan besin madde ihtiyacını karşılamakta, öte yandan da hastalıklarla mücadelede katkı sağlamaktadır.

   

Laktik asit antimikrobiyal özelliği nedeniyle larva ve diğer dönemlerdeki arıların hastalığa yakalanma olasılığını azaltır. Bu etki bir yandan direnci yani bağışıklığı artırdığı gibi öte yandan patojen ve çürükçül mikroorganizmaların yaşayamayacağı ortamı oluşturarak onların ölümüne neden olmakta ve sindirim sisteminde patojenlerin yerleşmesine engel olarak enfeksiyon oluşturma olasılıklarını ortadan kaldırmaktadır.

   Belirtilen nedenlerden dolayı Türkiye dışında bir çok ülkede hatta ABD’de de bal arıları için laktik asit bakterilerinin probiyotik olarak satışı yapılmaktadır.

   Ürünün bal arılarında probiyotik olarak kullanımın yararları genel anlamda diğer canlılarda probiyotik kullanımı ile elde edilen kazanımlar çerçevesinde değerlendirilebilir.

   Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan bağırsaklarda, ilaç kullanımı veya hastalıklar sırasında açığa çıkan zararlı bakteriler, aynı ortamda bulunan iyi huylu bakterilere karşı atağa geçerler ve bağırsağa yerleşmeye çalışırlar.

bakteri suşları ise bağırsak duvarına tutunarak, bu zararlıların içeriye girmesini önler. Özetle probiyotiklerin faydaları ele alınacak olursa besinlerle alınan toksik maddelerin vücuttan atılmasına, kabızlık sorununun giderilmesine destek olurlar. Bağırsaklardaki kötü ve zararlı bakterilerin yerine geçerek, onları kontrol altına alıp, bağışıklık sistemini güçlendirerek bir çok hastalığa karşı vücut direncinin artmasına katkıda bulunurlar.

   

Antibiyotik ilaç kullanımı nedeniyle doğal florası bozulan bağırsakların dengesini düzeltmeye yardımcı olurlar. B grubu ve K vitamini üretimini ve emilimini sağlarlar. Sindirim kanalında sağlıklı bir bakteri dengesi oluşturup, bazı gerekli enzimleri üreterek sindirime katkıda bulunurlar. Laktoz ve protein sindirimini kolaylaştırırlar. Böylece son yıllarda sıklıkla görülen arı kayıplarının önlenmesinde büyük katkısı olacağı inancıyla arıcılığı gelişmiş diğer ülkelerde kullanıldığı gibi ülkemizde de arı beslenmesinde kullanılması tarafımızca son derece doğru bir yaklaşım olacağı inancını taşımaktayız.

 

Ürünün Öyküsü:

 Muğla Petek firması tarafından 13 yıl önce dünyadaki global arıcılık fuarlarında probiyotik kullanımının Almanya arıcılarında oldukça yaygın olarak kullanıldığı fark edilmiştir. Yurtdışından ülkemize getirip Türkiye’de de bu yöntemin kullanılması ve ülkemizde de satışının başlaması için yıllarca uğraşılsa da uzun uğraşlarımız yasal sebeplerden ötürü sonuçsuz kalmıştır. Bunun üzerine Türk biyologlara danışılarak aynı etkideki ürünü Türkiye’de üretmek için çalışmalara başlanmıştır. Üniversite laboratuvarlarında uzun zaman süren AR-GE süreçlerinden sonra üretilen prototip ürünler Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde, arıcılarımızın arılıklarında aylarca yapılan deneyler ve denemelerden alınan geri dönüşlerle geliştirilmiştir. Hedef etkinin de üzerine çıkarak başarılı olan ürünümüz artık satışa hazır hale gelmiştir.

Ürünler: Ürünler
bottom of page