top of page

HABERLER VE VİDEOLAR

Medyada Biz

ARICA PROBIOTICS İLE  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE ORTAYA ÇIKAN ÇEVRESEL STRESÖRLERE - ZARARLI BAKTERİ,MANTAR VE VİRÜSLERE KARŞI  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİN

Etkin Arı Probiyotiği

Arıca Etkin Arı Probiyotiği kullanan arıcılar arılarını  çevresel etkilere ve zararlıara karşı hazırlıyorlar. Arıların bağışıklık sitemlerini yeniliyorlar daha dirençli arılarla koloni kayıplarını engelliyorlar.

Türkiye'nin önde gelen şirketleri Aselsan, Otokoç, Tofaş, Sanko, Karacasu Tekstil, Türk net, Acıbadem Sağlık, Enerjisa, Kalyon, Kaleseramik, Zorluteks, Tekfen, Vestel, MNG,Teksan gibi sanayi kuruluşlarının da bulunduğu TUBİTAK 1707 Sipariş Ar-Ge 2021-1 çağrısı desteklenmesine karar verilen 53 projenin arasında "Etkin Arı Probiyotiği Üretimi" projemiz de var. Projeye emeği geçen Sn. Prof.Dr. Güven Özdemir, Proje Koordinatörü, Türkiye Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Biyolog İhsan Soytemiz, Arıca Biotechnology Genel Müdürü Sn. Mehmet Fatih Arslan ve 2012 yılından beri bir hayali gerçekleştiren Temel Petek Arıcılık Ltd Şti Genel Müdürü Sn. İbrahim Arslan'a çok teşekkür ederiz.

*Türk Arıcılığına yerli ve milli probiyotik "ARICA" çok iyi gelecek*.

 

ARICA BIOTECHNOLOGY: "ARILARI KURTARIN" İTTIFAKININ EN YENI ÜYESI

11  Ekim 2021

Gezegenimizdeki diğer birçok canlı gibi arıların da kendi mikropları vardır ve bünyelerinde bulunurlar. Bu mikroplar, arıların çevrelerinde meydana gelen çok çalkantılı değişikliklere dayanmalarına yardımcı olur. Mikropları ve arıları ayrı varlıklar olarak değil, tek bir süper organizma olarak düşünmeliyiz.

Arıların zararlılarla ve hastalıklarla savaşmak için kendi doğal mekanizmaları vardır, ancak günümüzde arının çevresi arıların uyum sağlayabileceğinden daha hızlı değişmektedir. Pestisitler, iklim değişikliği, hava kirliliği arıların hayatını her zamankinden daha kısa ve zorlaştırmaktadır. Modern arıcılık da çok zahmetlidir. Arılarımızın gerçek ihtiyaçlarını göz ardı ederek, olabildiğince çok arı ürünü kullanıyoruz.

Bu şartlar altında arıların propolis, apitoksin, hijyenik davranışları ve diğer koruyucu mekanizmaları yeterli değildir ve arılara yardım etmeliyiz.

ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ  "kötü" mikropların hayatta kalmasını neredeyse imkansız kılar, sadece ortamda değil arıların içinde de.

Piece of Honeycomb
Haberler: Haberler

Süleyman Kurnaz

Ziraat Müh. Arıcı

HASTA ARI KOVANLARINA ARICA PROBIOTICS UYGULAMASI - ARICA PROBIOTICS APPLICATION TO PATIENT HIVES

Düğerek Köyü - Menteşe MUĞLA

AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ VE VİRÜTİK HASTALIKLARA KARŞI KOVAN UYGULAMAMIZ. ARICAPROBIOTICS, ARICA BIOTECHNOLOGY

Yaraş Bölgesi / MUĞLA

Halık GÜR

Arıcı - SAMSUN- GÜRCİSTAN

Öğr.Gör. YAŞAR TÜFEKLİ

Tüfekli Arıclık- ADANA

Uzmam Biyolog

İhsan Soytemiz - ARICA MITE

Türkiye Biyologlar Derneği Yön.Krl.Bşk.

Türkiye’de İlk Kez Pis Kokulara Karşı Yerli ve Milli Bakteri Kokteyli Üretildi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Göleti’nde oluşan pis kokulara karşı, bugün, 117000 litre bakteri kokteyli (14 ayrı bakteri) Eskişehir Sazova Göleti’ne bırakıldı. TBD Türkiye Biyologlar Derneği, TBD ESKİŞEHİR ŞUBESİ ve Ege Üniversitesi çalışması. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de uygulamaya büyük destek verdi. Pis kokulara karşı bakteri KOKTEYLİ, Türkiye’de üretilen yerli ilk ürün.

İthal değil.! Yerli ve Milli.

Drone ile uygulamanın çekimi yapıldı. 15 gün sonra ikinci uygulama yapılacak, birinci uygulama öncesi su örnekleri alındı ve tahlile gönderildi, ikinci uygulama sonrası tekrar örnek alındı ve uygulama sonrası analizler çok olumlu .  TUBİTAK Destekli bir proje ile başlayan süreç, şimdi daha da iyiye gidiyor. MUĞLA - ARICALABS BIOTECHNOLOGY Tesislerinde Üretimine Devam Edecek.

sazova1.jpg
sazova6.jpg

4-5-6 MART 2022
HALİÇ KONGRE MERKEZİNDE 9.TÜRKİYE ARICILIK FUARINA KATILDIK

WhatsApp Image 2022-03-08 at 09.08.20.jpeg

ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ SAHA ÇALIŞMASI

DÜĞEREK - MUĞLA

Arıcımız Ramazan ÖZTÜRK

sadece şişe png.png

ÇAM BALI ÇALIŞTAYI - ARICA PROBIOTICS

*ARILARIMIZI KIŞA HAZIRLARKEN HASTALIKLARA KARŞI GÜÇLENDİRELİM*

*Amerikan Foulbrood.*

Amerikan yavru çürüğü (AFB), uluslararası boyutta bal arısı kuluçkalarının en ciddi, bulaşıcı bakteriyel hastalığıdır. Virülan spor oluşturan bir bakteri olan Paenibacillus larvae subsp. larva. AFB bir kolonide hızla ortaya çıkabilir ve yayılabilir ve tedavi edilmezse kovanın hızlı ölümüyle sonuçlanabilir.

 Amerikan yavru çürüklüğüne karşı *Arıca probiotics* ile kovanlarınızı tedavi edin »

 

*Avrupa Foulbrood.*

Avrupa yavru çürüğü (EFB), bal arısı yavrularının ciddi, bakteriyel bir hastalığıdır ve tüm dünyada bulunur. Artıyor gibi görünüyor ve arıcılardan EFB kontrolünü iyileştirmek için önemli bir baskı var. EFB bazen Amerikan yavru çürüğü kadar önemli bir hastalık olarak görülmez, ancak ikisi genellikle karıştırılır veya yanlış teşhis edilir.

 EFB'ye karşı *Arıca probiotics* ile kovanlarınızı tedavi edin »

    

*Tebeşir/Kireç*

Bal arısı larvalarını öldürebilen bir hastalık olan Chalkbrood, Ascophaera apis adlı bir mantardan kaynaklanır. Dünya çapında görülür, ancak bazı sıcak iklimlerde en ciddi olanıdır.

 Chalkbrood'a karşı *Arıca probiotics* ile kovanlarınızı tedavi edin

 

 *Nosema.*

Nosema apis, batı bal arısının köklü bir patojenidir ve genellikle arıların ömrünü kısaltan dizanteriye neden olur. Yeni bir varyant olan Nosema ceranae, ilk olarak 2004 yılında İspanya'daki batı bal arısında tanımlandı ve ABD ve Avrupa'da Koloni Çöküş Bozukluğu (CCD) ile ilişkilendirildi.

*Arıca probiotics* kullanarak etkilenen kolonileri güçlendirin ve Nosema'ya karşı *Arıca probiotics* ile kovanlarınızı tedavi edin»

 

 *Küçük Kovan Böceği.*

Küçük kovan böceği, Athina tumida, Güney Afrika'nın bir yerlisidir, ancak şu anda dünyanın farklı yerlerinde, kolonileri yok ederek ve kirleterek büyük hasara neden olduğu bulunmuştur.

 

*Trakea Akarları.*

Acarapis woodi paraziti, yetişkin arının solunum tüplerini (trakea) istila ederek, trakea duvarını delerek ve arı hemolenfi ile beslenerek bal arılarında Acarine hastalığına neden olur.

Kovanlarınızı Trakeal Akarlara karşı *Arıca probiotics ve Arıca MITES* ile tedavi edin»

 

*Varroa Akarları.*

Küresel olarak, varroa akarı, Varroa destructor, batı bal arısı için en ciddi tehdittir. Varroa, arı ile beslenen ve virüsler için vektör görevi gören bir parazittir. Tedavi edilmeyen koloniler sadece birkaç yıl içinde ölecektir. Varroa'nın dünya çapında açıklanamayan arı kayıplarının (Koloni Çöküş Bozukluğu) merkezinde olduğu düşünülmektedir.

Varroa'yı *ArıcaMITES* ile Tedavi Edin »

*Arıca probiotics* ile Varroa'dan Koruyun »

 

*Virüsler.*

Virüsler genellikle herhangi bir bal arısı kolonisinde bulunur. Bununla birlikte, bal arılarının enfeksiyonu ve hastalık semptomlarının ortaya çıkması, büyük ölçüde koloni üzerindeki yer, yiyecek veya su eksikliği, hava koşulları veya bakteri, mantar veya akar gibi başka yollarla enfeksiyon gibi diğer stres faktörlerine bağlı görünmektedir.

Virüslere karşı arıca probiyotiklerle kovanlarınızı tedavi edin

*Arıca probiotics* ile kolonileri güçlendirin »

 

*Balmumu Güvesi.*

Daha büyük balmumu güvesi Galleria mellonella ve daha küçük balmumu güvesi Achroia grisella'nın yalnızca Türkiye'de yılda 2 milyon dolardan fazla hasara neden olduğu tahmin ediliyor. Larvaları balmumu, polen ve hatta arı larvalarındaki yabancı maddelerle beslenir ve peteği çok hızlı tahrip edebilirler. Hasar en çok depolanmış peteklerde görülür, ancak zayıf koloniler de yenik düşebilir.

 

*Asya eşekarısı.*

Asya eşekarısı, Vespa velutina, Avrupa'nın bazı bölgelerinde yıkıcı kayıplardan sorumlu, bal arısı kolonilerinin oldukça agresif ve etkili bir avcısıdır.

APIMONDIA 2022 
DÜNYA ARICLIK KONGRESİNDEYDİK 

WhatsApp Image 2022-10-06 at 14.33.07.jpeg
WhatsApp Image 2022-10-06 at 14.33.16.jpeg

“Arıca Probiotics ve Mite proje koordinatörü, Bilimsel danışmanımı Biyolog Dr. İhsan Soytemiz'in ARICA MITE Kullanımı hakkında açıklaması”

— Ad, Pozisyon

https://youtu.be/FZytEoV91cU

““Arıca Probiotics ve Mite proje koordinatörü, Bilimsel danışmanımı Biyolog Dr. İhsan Soytemiz'in ARICA PROBIOTICS Kullanımı hakkında ARICIMIZ rAMAZAN öZTÜRK İLE BİRLİKTE UYGULAMA VİDEOSU”.”

— Ad, Pozisyon

bottom of page